سردار شهید علی اكبر بشنیجی
پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملكت شما آسیبی نرسد. امام خمینی...الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد.الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد.
پنجشنبه 15 آذر 1397 :: نویسنده : حامد سیدآبادی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ماه می 2017 که هواپیمای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ریاض به زمین نشست و دستش را بر روی گنج گذاشت و فریاد زد «آن را یافتم»، به تنهایی حائز این دستاورد نشد؛ دوشیده شدن میلیاردها دلار از خزانه سعودی و ایجاد فرصت‌های زیاد شغل‌ی (در آمریکا)، همه زاییده فکر مردی (محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی) بود که نظام و ثروت‌های کشور و ملتش را به تاجری تحویل داد که رأی‌دهندگان آمریکایی او را به رئیس‌جمهور رسانده بودند.

سران ریاض یا به بیان دقیق‌تر محمدبن‌سلمان در دادن وعده‌های مختلف سرمایه‌گذاری و هدیه‌های مالی وانسانی به تیم آمریکایی در این سفر بخل نورزیدند و هر آنچه در چنته داشتند، تقدیم کردند. عربستان سعودی به ابزاری برای منافع و طمع‌های آمریکا در منطقه تبدیل شد.

روزنامه «الاخبار» همزمان با روزنامه «نیویورک‌تایمز» و با همکاری این روزنامه به بررسی اسنادی مربوط به سال 2016 می‌پردازد سالی که نگاه‌ها به سمت دونالد ترامپ متکبر به عنوان فردی که می‌خواهد رئیس‌جمهور آمریکا بشود، چرخید.

 الاخبار گزارش کرد؛  روزی مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا « زبیگنیو برژینسکی» گفت «جایی روی زمین وجود ندارد که نظر آمریکا را نپرسد». کشورهایی به دلیل دشمنی با آمریکا و برخی به دلیل همسایگی می‌خواهند بدانند واشنگتن چه می خواهد اما اسناد منتشر شده نشان می‌دهد بن‌سلمان در تحرکات سیاسی و اقتصادی خود مانند یک برده که برای به بردگی‌کشیده شدن تلاش می‌کند، ظاهر شده است.

عربستان سعودی خیلی زود سعی کرد ترامپ و تیمش را دریابد و با پول تعدادی از افراد صاحب نفوذ از جمله «کنث دوبرستین » (Kenneth Duberstein) را به سمت خود جذب کرد و خیلی زود به اهمیت «جرد کوشنر» داماد ترامپ پی برد.

در نوامبر 2016 تیم بن‌سلمان پیشنهادی بزرگ شامل موضوعات سیاسی، امنیتی، فرهنگی و نظامی به ترامپ عرضه کرد. (گویا ریاض می‌گفت) چه چیزی از ما کم می‌شود که مانند اسرائیل ، متحد شما باشیم؟ حتی اصلاحاتی که در این اسناد آمده بود مربوط به افکار عمومی آمریکا بود نه شهروندان سعودی (مانند اعطای حق رانندگی به زنان و مقابله با افراط‌گرایی و باز شدن فضای رسانه‌ای و فرهنگی). اسلام؟ ما بیش از دو هزار عالم و اندیشمند اسلامی داریم و که وجه تمایز آنها تأثیر بسیار زیاد بر جهان اسلام است حتی دین ما در خدمت شماست. با یکدیگر مسأله فلسطین را حل می‌کنیم و میلیاردها دلار در کشور شما سرمایه‌گذاری می‌کنیم. نظر شما درباره منطقه تجاری آمریکایی در دریای سرخ چیست؟ کافی نیست؟ ما نیروی انسانی عربی مبارزی داریم که تحت فرمان آقای رئیس‌جمهور هستند. هر چه می‌خواهید انتخاب کنید؛ ما آماده سجده هستیم. قبل از اینکه ترامپ وارد کاخ سفید شود، بن‌سلمان، خود و تیم کاری‌‌اش به علاوه ثروت‌های کشورش را در اختیار وی قرار داد.

پیشنهادی سعودی به ترامپ

 صلح دائم در خاورمیانه؛ اعطای پایگاه نظامی به آمریکا در دریای سرخ و تأثیرگذاری برای مبارزه با افراط‌گرایی

هیأت سعودی پس از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا ، در نوامبر 2016 عازم این کشور شد و به همراه خود پیشنهادی بالاتر از حد تصور واشنگتن داشتند. عربستان سعودی تنها کشوری نبود که برای جذب دونالد ترامپ تلاش می‌کرد اما پیشنهاد این کشور فقط به ابتکارات، چشم‌اندازها و انتظارهای مربوط به آینده روابط و شراکت‌های راهبردی دو طرفه محدود نمی‌شد بلکه ریاض رسما خودش را تسلیم دولت جدید آمریکا کرد و کلید سیاست‌های داخلی و خارجی‌‌اش را در اختیار ترامپی قرار داد که پیش از رئیس‌جمهور شدن به شدت از شراکت آمریکایی-سعودی انتقاد می‌کرد.

سند منتشر شده تحت عنوان «ابتکارات چشم‌انداز عربستان سعودی برای شراکت راهبردی با ایالات متحده آمریکا» به تمام زمینه‌های شراکت سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی میان ریاض و واشنگتن می‌پردازد.

سیاسی

از نظر سیاسی، سند مذکور بر تلاش ریاض برای جایگاه و تأثیر این کشور در دو جهان عربی و اسلامی با هدف تحقق منافع مشترک در منطقه، تحقق صلح دائم در خاورمیانه (غرب آسیا) و حل نزاع فلسطینی-اسرائیلی تأکید می‌کند.

طرف سعودی در ادامه بخشی از دستاوردهایی که واشنگتن از طریق تعمیق روابط راهبردی-سیاسی با ریاض به دست خواهد آورد؛ برمی‌شود که برخی از آنها به این شرح است: تقویت موضع مذاکره‌ واشنگتن مقابل روسیه از این طریق که آمریکا می‌‌تواند به اعمال فشار بر سعودی برای بالا بردن تولید نفت به 15 میلیون بشکه نفت در روز اشاره کند؛ تأسیس صندوق توسعه مشترک با کشورهای خلیج (فارس) برای توسعه آفریقا با سرمایه‌ای بالغ بر 50 میلیارد دلار؛ فشار بر سودان تا اجازه ساخت پایگاه آمریکایی بدهد؛ تلاش برای جلوگیری از مشارکت میان مصر و روسیه و عدم تأسیس پایگاه روسی در این کشور و کار در راستای تقویت روابط آمریکا با کشورهای اسلامی مانند پاکستان.

نظامی

بر اساس سند مذکور، سعودی تلاش می‌کند توانایی‌های نظامی‌اش را در راستای تحقق منافع مشترک میان دو کشور به خدمت بگیرد، این کار از طریق چند گام که بارزترین آنها بستن قرارداد با وزارت دفاع آمریکا برای دست‌یابی به اهدافی در یمن با مبلغ 200 میلیون دلار و اعطای اجازه با آمریکا برای ساخت پایگاه نظامی در دریای سرخ است.

ریاض همچنین به دولت جدید آمریکا وعده داد بودجه اختصاص داده شده به دفاع و همکاری با نیروهای دفاعی آمریکا را طی چهار سال به 50 میلیارد دلار برساند. سعودی فقط به دادن مال و پایگاه نظامی اکتفا نکرد بلکه ملت‌های عربی و اسلامی را تحت فرمان واشنگتن قرار دارد، 37 نظامی را به 50 هزار نظامی در 37 کشور افزایش داد و این نیروها تحت فرماندهی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم تحت فرماندهی آمریکا هستند و در صورت تمایل رئیس‌جمهور منتخب، آماده هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

۞ خاطرات دفاع مقدس وترویج فرهنگ ایثاروشهادت
تصاویرشهداودفاع مقدس۞


با سلام و درود بر روح بلند و ملکوتی امام بزرگوار و شهدای گرانقدر

با سلام خدمت رهبر عزیز و فرزانه انقلاب

و با سلام و درود بر شما ملت بزرگوار ایران اسلامی


از آنجاییکه اسناد و آثار دفاع مقدس و شهدا در صورت عدم جمع آوری و بهره برداری به موقع با گذشت زمان فرسوده و به فراموشی سپرده خواهد شد لذا نمایندگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیشابور در اولویت برای جمعی از سرداران شهید بمنظور جمع آوری عکس و خاطرات همرزمان و بستگان شهید به صورت جداگانه نسبت به ایجاد وبلاگ و ایمیل اقدام نموده است تا ضمن بهره برداری و حضور فعال از فضای مجازی در آینده نیز بستر لازم برای تدوین کتاب و یا تهیه مستند فراهم گردد.لذا از تمامی همرزمان و ارادتمندان به ساحت مقدس شهدای گرانقدر تقاضا می شود در صورتی که عکس و خاطراتی از شهید دارند در راستای ادای وظیفه و دین جهت بهره برداری محققان و پژوهشگران و کمک به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قسمت تماس باما یانظرات بلاگ قرار دهندویا به آدرس ایمیل شهیدارسال نمایند.
اجرتان باشهدا

نمایندگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیشابور
یا مهدی (عج) ادرکنی

مدیر وبلاگ : حامد سیدآبادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

سردار شهید علی اکبر بشنیجی

سردار شهید محمد جواد مهدیان پور

سردار شهید محمد حصاری

سردار شهید حسین دهنوی

سردار شهید علی صادقی

شکوه سرخ یاران سلسله الذهب (نیشابور)

راهیان نور راویان فتح نیشابور

گلشن هدایت|وصیت نامه2300شهید نیشابور

هیئت رزمندگان اسلام نیشابور

شهدای گمنام (نیشابور)

یاران عاشق (شهدای سرولایت ینگجه نیشابور)

ستارگان خاک باغشن

شهیداندرود

ذکر کاشف الکرب
روزشمار فاطمیه سوره قرآن حدیث موضوعی دانشنامه عاشورا
ساعت فلش مذهبی
روزشمار محرم عاشورا آیه قرآن تصادفی
دعای عظم البلا جنگ دفاع مقدس مهدویت امام زمان (عج) ذکر روزهای هفته وصیت شهدا انقلاب اسلامی سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic